Forum Chrześcijańskie
Aby wszyscy stanowili jedno Jn 17,21
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum Chrześcijańskie Strona Główna
->
Ogólny
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Jakaś kategoria
----------------
Ogólny
Objawienia
Jedność Chrześcijan
Eucharystia
Duch Święty - Duch Prawdy - Pocieszyciel
Kościół
Modlitwa różańcowa
Proroctwa Biblijne
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Piotr-246
Wysłany: Nie 12:16, 10 Cze 2018
Temat postu: Temat: Berossos po polsku
Temat: Berossos po polsku
Historia początków narodów od Noego
Ukrywana, lekceważona lub zwalczana historia początków wszystkich narodów napisana 300 lat przed Chrystusem przez greckiego historyka Berossosa. Jego dzieło "Babyloniak" przetwało do naszych czasów, znane było także polskim historykom.
Tekst Babyloniaka po łacinie i tłumaczenie na język angielski, dostępne są na stronie:
ancientpatriarchs . wordpress . com
(Strona o starożytnych patriarchach)
Polskim akcentem w tym tekście są Sarmaci, potomkowie biblijnego Sarmata, syna Joktana. Sarmat był dziadkiem Lecha, ojca Polaków, który założył Gniezno.
Poniżej tekst po polsku - (nieprofesjonalna) próba tłumaczenia tekstu "Babyloniaka" przy pomocy Google Translate.
(Tekst na wyżej wymienionej stronie zawiera liczne przypisy współczesnych historyków.)
---------------------------------------------------------------------------------
Berossos
"Babyloniak"
Księga Pierwsza
(Numer ust., Numer zdania.)
1.1. Przed znaną katastrofą, w której cały świat zginął pod wodą, minęło wiele stuleci, których zapisy zostały wiernie zachowane przez naszych Chaldejczyków. Zgodnie z ich pismami, żyła w owych czasach rasa olbrzymów, w wielkim mieście, zwanym Enos niedaleko góry Liban, które była stolicą imperium rozciągającym się po całym świecie, od krainy wschodu słońca do jego zachodu.
1.2. Ufając w swoją siłę i kolosalny rozmiar, giganci zrobili sobie broń i uciskali sąsiadów dookoła. Całkowicie oddani życiu lekkomyślnemu, wymyślili namioty, instrumenty muzyczne i wszystko, co przyczynia się do przyjemności.
2.1. Byli kanibalami.
2.2. Stosowali aborcję i taktowali ją jak źródło pożywienia; odbywali kontakty seksualne ze swoimi matkami, córkami, siostrami i zwierzętami.
2.3. Nie było żadnej zbrodni, której nie popełnili - w swojej lekkomyślnej pogardzie zarówno dla bogów, jak i dla ludzi.
3.1. W owych czasach wielka liczba proroków ogłaszała zbliżające się zniszczenie świata i grawerowała swoje proroctwa na kamieniach; ale giganci, zatwardziali w swoich grzesznych zwyczajach, śmiali się z gróźb proroków, w tym samym momencie, kiedy gniew i pomsta Nieba wisiała już nad nimi, w celu ukarania ich bezbożnych okrucieństw.
4.1. W Syrii był gigant, który nazywał się Noe, najbardziej sprawiedliwy i najmądrzejszy człowiek w Syrii wśród tych, którzy nie porzucili dróg cnoty.
4.2. Miał trzech synów, Sema, Jafeta i Hama.
4.3. Ich żony były Tytea Wielka, Pandora, Noela i Noegla.
5.1. Ostrzeżeni przez gwiazdy przed katastrofą, która zagrażała światu, siedemdziesiąt osiem lat przed przewidywanym czasem powodzi, Noe zaczęła tworzyć zadaszony statek w postaci skrzyni (arki).
5.2. Siedemdziesiąt osiem lat po rozpoczęciu budowy morze nagle wzniosło się ponad zwykły poziom; wszystkie morza śródlądowe, rzeki i źródła, przedzierając się przez zwykłe bariery, podniosły wody, aż pokryły góry; do nieszczęścia przydały się niezwykłe deszcze, które przez kilka dni stworzyły gwałtowne potoki, dowodujac ponadnaturalną powódź.
5.3. W ten sposób zginęła cała ludzkość, zatopiona przez wody, z wyjątkiem Noego i jego rodziny; zostali uratowani dzięki arce, którą zbudował.
5.4. Arka, przeniesiona przez fale na szczyt Góry Gordieus, spoczęła na niej.
5.5. Niektóre z jej szczątków, jak powiadają, mogą być tam nadal odkrywane; ludzie udają się na to miejsce ze względu na w celach pokutnych.
6.1. Nasi przdodkowie zapisali niezliczone tomy na bazie opowiadania o czasach, w którym ludzkość została uratowana od wód potopu.
6.2. Naszym zamiarem jest skondensować ich długie zapisy i jedynie wspomnieć o pochodzeniu i imionach królów dawnych imperiów, które do dnia dzisiejszego uważane są za największe.
6.3. Pierwszym i najbardziej chwalebnym ze wszystkich imperiów jest nasze imperium Babilonu w Azji.
6.4. W Afryce imperium egipskie i Libia były początkowo zjednoczone w jedno i posłuszne jednemu władcy.
6.5. Nasi przodkowie liczyli cztery imperia w Europie, imperium Celtiberi, Celtów, Kytim (kraj, który przez tubylców nazywany jest Italią) oraz Thuyscones, który rozciąga się od Renu przez kraj Sarmatów do morza.
6.6. Niektórzy autorzy dodają piąte, którą nazywają imperium jońskim.
Berossos
"Babyloniak"
Księga Druga
1.1. Trzeba zaznaczyć, że z powyższego opisu i pism Chaldejczyków i Scytów wiemy, że gdy wody zniknęły z powierzchni ziemi, pozostało tylko osiem osób, o których mówiliśmy.
1.2. Byli oni w Armenii-Sadze.
1.3. Od nich pochodzi cała ludzkość.
1.4. Dlatego Scytowie mają rację, nazywając Noego Ojcem wszystkich wielkich i pomniejszych bogów, Ojca rasy ludzkiej, Chaosu i Nasieniem Świata.
1.5. Tytea jest przez nich nazywana Aretea, to jest Ziemia, ponieważ w niej Chaos złożył swoje nasienie, a od niej, jak z ziemi, wszystkie stworzenia powstały.
1.6. Oprócz swoich pierwszych trzech synów, Noe, po Potopie, spłodził gigantów i wielu innych synów.
1.7. Ze względu na potrzebę zwięzłości wspomnimy tylko narody pochodzące od tych osób; zaczniemy od Noego, a następnie przystąpimy do omówienia kolejnych osób.
2.1. Przede wszystkim Noe nadał Dysirowi tytuł Ogygisan-Saga, to znaczy dostojny biskup do spraw świętych.
Berossos
"Babyloniak"
KSIĘGA TRZECIA
1.1. Teraz wybierzemy tylko krótki fragment z naszych książek dotyczących historii Chaldejczyków i Scytyjczyków, odnoszących się do poszczególnych genealogii i zjazdów władców i herosów.
1.2. Książki te wspominają o kilku innych bohaterach, których przemilczymy, ponieważ ich historia w niewielkim stopniu lub w niczym nie przyczyni się do krótkiego podsumowania, które zamierzamy uczynić; zastrzegamy sobie jednak prawo do ich wspominania, jeśli zostanie to uznane za konieczne.
2.1. Musimy teraz wyjaśnić, w jaki sposób wyludniony glob został ponownie zapełniony mieszkańcami i koloniami.
2.2. Wody zniknęły z powierzchni ziemi, a ziemia została wysyszona przez słońce.
2.3. Noe i jego rodzina zstąpili z Góry Gordieus na równinę, którą ta góra zacieniła.
2.4. Równina była gęsto usiana trupami, od których miejsca to do dnia dzisiejszego zachowało nazwę Myri-Adam, co oznacza rozprutych ludzi.
2.4. Noe uwiecznił zapis tych wydarzeń na monumentalnym kamieniu.
2.5. Mieszkańcy tego miejsca wciąż to nazywają, miejscem wyjścia Noego.
3.1. Teraz Noe i jego synowie zobaczyli, że ich kobiety regularnie rodziły bliźnięta różnej płci; potem, kiedy te bliźnięta dorastały do lat dojrzewania i były w związku małżeńskim, miały też bliźnięta przy każdym porodzie: nigdy bowiem Bóg ani Natura, których pragnieniem jest szerzenie życia na całym świecie, nie zaniechały woli stworzenia.
4.1. Po krótkim czasie, gdy ludzkość rozmnożyła się z wielką szybkością i wypełniła Armenię, stało się konieczne, aby jego mieszkańcy wyjechali za granicę i szukali nowych osad.
4.2. Noe, ojciec wszystkich, będac w bardzo zaawansowanym wieku nauczył ich już doktryn religii i obrządków religijnych; następnie zaczął nauczać ich w naukach humanistycznych.
4.3. W związku z tym opracował szereg tajnych tematów nauczania w filozofii naturalnej i umieścił je w książkach, powierzone są tylko kapłanom Scytho-Ormian.
4.4. Nikt nie może czytać tych książek, czytać ich ani przekazywać ich treści innym, z wyjątkiem księży, a nawet wtedy, gdy znajdują się wśród ludzi z ich własnego porządku. (niejasne)
4.5. Ta sama uwaga odnosi się do świętych książek napisanych przez Noego, z powodu których otrzymał imię Saga, co oznacza kapłana, ofiarę lub biskupa.
5.1. Noe uczył także ludzi rozumienia ruchu planet; dzielił czas na lata, zgodnie z biegiem słońca, a rok na dwanaście miesięcy, zgodnie z obrotami księżyca.
5.2. Wszystko, co miało się wydarzyć w ciągu roku i jego zasadnicze podziały, zostało objawione ludziom przez tę naukę, od pierwszego dnia roku.
6.1. Wdzięczni za takie korzyści, ludzie patrzyli na Noę jako na emanację Boskiej Esencji, i nazywali go Olybama i Arsa, to znaczy Niebo i Słońce, i pod tym imieniem poświęcili kilka miast ku jego pamięci; Do tego czasu Scytho-Ormianie byli w posiadaniu miast Olybama i Arsa-Ratha, a także innych nazwanych w ten sam sposób.
7.1. Noe przejął władzę nad Kitim, które nazywa się teraz Italią.
7.2. Ormianie żałowali jego odejścia tak bardzo, że po jego śmierci nagrodzili go boskimi zaszczytami i patrzyli na niego jak na życie świata. W dwóch krajach Armenii i we Włoszech, tam gdzie zaczął, i tam, gdzie kończył swoją naukę, swoje panowanie i życie, ludzie którym pozostawił najbardziej kompletne książki, zawierające wszystko, czego nauczył ich, dotyczące rzeczy zarówno ludzkie, jak i boskie, oddawały Mu cześć i nazywały Niebo, Słońce, Chaos, Nasienie Wszechświata, Ojca Bogów, wielkiego i małego; Życie Świata, Dawca Mocy i Ruchu Niebios i substancji mieszanych, roślinności, zwierząt i ludzkości; Bóg pokoju, sprawiedliwości i świętości; Strażnik od nieszczęścia i Strażnik bogactwa.
7.3. Aby wyrazić to, oba narody reprezentują jego atrybuty emblematycznie przez bieg słońca i rewolucje księżyca, i berło królestwa, którym wypędza wszystkich nikczemnych ludzi i złe duchy daleko od społeczeństwa ludzi. ; reprezentowali także czystość ciała i czystość duszy, dwa klucze, które przyznają się do regionów szczęścia i religii.
8.1. Z tym samym pełnym czci uczuciem nazywali Thytea, która była Matką wszystkich żyjących, Aretia, to jest Ziemię; po jej śmierci nazwali ją Esta, to znaczy, ogień, ponieważ przewodniczyła jako królowa we wszystkich religijnych ceremoniach i uczyła młode dziewice, jak utrzymać ogień, który był używany do poświęceń, ciągle płonący.
9.1. Zanim Noe wyjechał z Armenii, pozostał zadowolony z tego, że nauczył ludzi rolnictwa, wiary, że religia i dobre obyczaje są lepsze od bogactw i przyjemności, które prowadzą do rozpusty i zbrodni, i które już wywołały gniew Nieba na ziemi.
9.2. Był on jednak pierwszym, który zasadził winorośl i nauczył ludzi uprawiania win.
9.3. Nie będąc świadomym mocy tego napoju i wydychanych oparów, zamroczony upadł na ziemię w nieprzyzwoitej postawie.
9.4. Jak już zostało powiedziane, miał syna spośród trzech pierwszych, młodszego syna, Chama, który będąc zaangażowany w naukę magii i czarów, był skutkiem tego zwanego Zoroastrem.
9.5. Stwierdziwszy, że był zaniedbywany przez Noego, który przejawiałał wyraźne preferencje dla swoich pozostałych dzieci, on jako ostatni, który się urodził, zaczął mieć do niego awersję; ale to wina Chama była źródłem jego wrogości wobec jego ojca.
9.6. Zauważając kiedyś, że Noe twardo śpi ciężko, w wyniku wchłonięcia zbyt dużej ilości wina, skorzystał z okazji: odkrył jego intymne części, i mamrocząc coś pod nosem, zrobił kpinę z ojca za pomocą zaklęć magicznych. W tym samym czasie sprawił, że Noego stał się bezpłodny i bezsilny, tak że od tego czasu Noe nie mógł sprawić, by kobieta poczęła.
10.1. Wdzięczny za dar, który uczynił ich z winorośli i wina, Ormianie czczą Noego z nazwiskiem Janus.
10.2. U nich tytuł ten oznacza Dawca Winorośli lub Wina.
10.3. Cham poniżał rasę śmiertelników w sposób publiczny, pokonał wyższe idee i skłaniając ludzi ku samej naturze, co społecznośc miała przed potopem: współżycie z matkami, siostrami, córkami, samcami, brutalnymi bestiami lub z dowolnym innym gatukiem.
11.1. Z tego powodu został wysłany na wygnanie przez Janusa, który był wzorem pobożności, czystości i skromności. Cham otrzymał epitet Cham niesławny, nieczysty, wcielony zły duch.
11.2. Esen, pośród aramejskich Scytów, oznacza niesławny i nieczysty.
11.3. Enua to czasami propagator, a czasem nieczysty.
12.1. Egipcjanie byli jedynymi ludźmi, którzy przyjęli doktryny Chama; czcili go jako Saturna, młodszego boga spośród innych bogów, i oddali mu cześć nazywając miasto zwanemu Chem-Myn, którego mieszkańcy do dziś nazywani są Chemmenitami.
12.2. Z biegiem czasu ich potomkowie porzucili jednak nikczemne dogmaty i zachowali tylko jeden budzący sprzeciw punkt, a mianowicie legalność małżeństw między braćmi i siostrami.
Berossos
"Babyloniak"
KSIĘGA CZWARTA.
1.1. Ludzkość ogromnie się pomnożyła; stało się konieczne, aby ludzie szukali nowych miejsc do zamieszkania.
1.2. Janus, ojciec ludzi, doradzał więc przywódcom rodzin poszukiwania nowych terenów, by żyć w społecznościach i budować miasta.
2.1. Nauczył ich, że świat został podzielony na trzy części: Azję, Afrykę i Europę, tak, jak wiedział o tym przed Potopem.
2.2. Przydzielił każdej głowie rodziny kraj, do którego miała ta rodzina przybyć, i obiecał, że sam osobiście rozszerzy kolonie na cały świat.
3.1. W związku z tym ustanowił Nymbrotusa jako pierwszego Saturna Babilonu, aby mógł pierwszy zbudował miasto w tym regionie.
3.2. (?)Przez akt zadopcji Jupitera Belusa jako syna, wraz z koloniami, Nymbrotus uzyskany dzięki ukrytym rzeczom, które znalazły się w świętej preserve Jowisza Sagi.
4.1. Nymbrot przyszedł z całym swoim ludem na równiny Sennaar; tam wytyczył miejsce dla miasta i położył fundamenty pod wieżę wielkiej wysokości w stu trzydziestym pierwszym roku po tym, jak ludzkość uratowała się przed plagą wód.
5.1. Panował pięćdziesiąt sześć lat.
5.2. Życzył sobie, aby wieża, którą zamierzał zbudować, miała równać się rozmiarom i wysokościom gór, aby mogła być znakiem i pomnikiem wyższości ludu babilońskiego nad wszystkimi innymi ludźmi, a także prawo nazywania się królestwem wszystkich królestw.
5.3. Rozpocznę więc moją historię od opowieści o tym imperium i wspomnę, w miarę jak będę postępować, o latach, w których kolejno panowało kilku książąt; w ten sposób będziemy mogli ustalić analogię między historią tego imperium i historią innych imperiów, ich kronikami i imionami ich władców.
6.1. W sto trzydziestym pierwszym roku po zniknięciu wód, nasz naród i nasze miasto babilońskie, pierwsze z narodów i pierwsze z miast, zostały dokładnie zaprojektowane i założone przez naszego babilońskiego Saturna.
6.2. Potomkowie naszych przodków ogromnie się rozmnożyli.
6.3. Nasz Saturn nie starał się zdobyć bogactwa tak bardzo i jak religii i pokoju.
6.4. Zbudował wieżę, ale jej nie ukończył; i nie zbudował miasta, które zaplanował w tym miejscu, ponieważ po tym, jak królował pięćdziesiąt sześć lat, już nigdy nie był widziany na ziemi; został usunięty z niej przez bogów.
7.1. W piewrszych latach panowania Nymbrota, Janus wysłał kolonie do Egiptu pod dowództwem Chama; do Libii i Cyreny, pod dowództwem Trytona; i do reszty Afryki, pod dowództwem Japetusa, starej Atalai.
8.1. Do wschodniej Azji wysłał Gangesa z kilkoma potomkami Comerusa-Gallusa, a do Arabii Feliksowej wysłał Sabę, zwaną Thurifer, lub kadzidła.
8.2. Dał suwerenność Arabii Deserta Arabowi, a nad Arabią Petraea Petrejuszowi.
8.3. Kana był gubernatorem kraju od Damaszku po krańce Palestyny.
9.1. W Europie Thuyscon rządził od Tanais do Renu dowództwem Janusa, który przyłączył do niego synów Istera i Moesy ze wszystkimi jego braćmi.
9.2. Ich rządy rozciągały się od góry Adula do południowego regionu, który graniczy z morzem.
9.3. Pod nimi byli Tyras, Arcadius i Aemathius.
9.4. Comerus Gallus osiadł we Włoszech; Samotami rządzili Celtowie, a Jubalem Celtiberianie.
10.1. To są ludzie, którzy po Nymbrocie, przybyli z Armenii wraz z rodzinami i koloniami przeznaczonymi do miejsca ich przeznaczenia.
10.2. Każdy z wodzów dał swoje imię krainie, w której się osiedlił, na pamiątkę wyprawy, którą Janus im powierzył, i jako pomnik, który za wiekami przypominałby każdemu narodowi jego pierwotnego założyciela.
11.1. Z rozkazu Janusa wszyscy ci wodzowie zbudowali wieżę lub fortecę, aby służyła jako stolica swojej kolonii. Co do samych ludzi, mieszkali w jaskiniach lub na rydwanach.
12.1. Jedynym który przekraczał polecenia Janusa był nasz Saturn, ponieważ jego wielkim życzeniem było, aby Babilon był miastem miast i królestwem królestw.
13.1. W owych dniach, po rozesłaniu rodzin, aby znaleźli miejsce do zamieszkania, Janus podzielił tych, którzy pozostali, na dwie części; ponieważ trzymał w domu z sobą kilku synów urodzonych po tym, jak ludzkość została uratowana od wód Potopu, a oprócz tego, wiele rodzin, które zamierzał zaprowadzić do różnych odległych kolonii.
14.1. Scytha, wraz z matką Araxą, a także niektórzy kolonizatorzy specjalnie wybrani do osiedlenia się w Armenii, pozostali w tym kraju, a Scytha jako pierwszy otrzymał tytuł króla.
15.1. Sabatius Saga został mianowany biskupem w regionie, który rozciąga się od Armenii do Baktrii, i który wciąż nosi nazwę Sagi Scytii.
15.2. Na koniec Janus opuścił Armenię, aby zasadzić kolonie na całym świecie.
16.1. Takie są fakty, które nasi przodkowie przekazali nam w ogromnej liczbie książek.
16.2. Przejdziemy teraz do przeglądu kronik i opowiemy o potomkach, zgodnie z rachunkami, które są starannie i poprawnie zrelacjonowane w naszej Chaldejskiej i we wczesnych scytyjskich historiach.
Berossos
"Babyloniak"
Księga Piąta
(Nieprofesjonalne tłumaczenie dokonane z pomocą Google Translate)
(W nawasach dla ułatwienia podałem imiona kolejnch władców Babilonii)
KSIĘGA PIĄTA.
(Nr.1 - Nymbrotus)
1.1. Jak powiedzieliśmy wcześniej, w sto trzydziestym pierwszym roku po tym, jak ludzkość została uratowana przed plagą wód, Imperium Babilońskie rozpoczęło się w czasie życia naszego Saturna (Nymbrotusa), który panował przez 56 lat i był ojcem Jowisza Belusa.
2.1. W dziesiątym roku panowania Nymbrota, Comerus Gallus założył różne kolonie, w kraju, który odtąd nazwano Italią.
2.2. On nadał temu krajowi nazwę i nauczył jego mieszkańców, aby przestrzegali prawa i byli sprawiedliwi.
3.1. W dwunastym roku Jubal założył imperium Celtiuberyjczyków.
3.2. Niedługo potem Samothes, który jest także Dis, ustanowił Celtów; Nikt w tym czasie nie mógł rywalizować z nim w mądrości, stąd jego imię, Samothes.
4.1. W piętnastym roku panowania Nymbrotus, Oceanus przybył na brzeg Nilu i miał kilkoro dzieci z żoną Thetys.
5.1. Cham, degradator ludzkiej rasy, przybył z Egiptu po to, by pouczać Telchinów o sztuce magii, i tak mu się udało, że był powszechnie poważany.
6.1. W osiemnastym roku panowania Nymbrotusa, Gogus, będąc jeszcze dzieckiem, zastąpił ojca w rządzie Arabii Felixa i Sabaei.
6.2. Tryton rządził w Libii, Japetus (stara Atalaa) w Afryce, Cur w Etiopii i Getulus w Getulii.
7.1. W dwudziestym piątym roku panowania Nymbrotusa, Thuysconowi udało się ustanowić osady tego wielkiego narodu Sarmatów; a Moesa wraz z synami Istera ustanowiła Mezjuszów w kraju, który rozciąga się od góry Adula do południowego regionu w pobliżu morza.
8.1. W trzydziestym ósmym roku panowania Nymbrotusa, Armeńskie Sagi, których populacja gwałtownie wzrosła, objęły w posiadanie wszystkie regiony kaspijskie, Armenię i Baktrię.
8.2. Janus poprowadził kolonistów Janean do Hyrkanii, a Janili do Mezopotamii, w kierunku morza poniżej Babilonu.
9.1. W czterdziestym roku panowania Nymbrotusa, niektórzy kolonizatorzy, dzieci Comerusa, starali się osiedlić w Baktrii.
9.2. Ganges osiadł w Indiach, w tej części kraju, która nosi jego imię.
10.1. W czterdziestym piątym roku panowania Nymbrotusa stworzono związek między potomkami Moesy i Getulusa, z których powstał naród Massagetae.
10.2. W tym samym czasie nasz Saturn, król babiloński, wysłał Asyriusza, Medusa, Moscusa i Magoga na przywódców kolonii, przez które powstały imperia Asyryjczyków, Medów i Magogów w Azji, a także Moskwy w Azji i Europie .
11.1. Anamaeon założył imperium Maeonian, którzy tak nazwali go po nim.
11.2. Panował nad nimi 101 lat.
(Nr.2 - Jupiter Belus)
12.1. Drugi król Babilończyków, Jowisz Belus, syn Saturna Nymbrota, panował sześćdziesiąt dwa lata, a na miejscu, które wytyczył dla budowy Babilonu, wzniósł raczej twierdzę niż miasto.
13.1. Jego panowanie było pokojem, od początku do końca.
13.2. W trzecim roku panowania Belusa, Comerusa, wierny obyczajom Scytii, z których pochodził, nauczył Italijczyów zakładać miasta (urbes) z drogami dla rydwanów lub wózków, stąd ludzie nazywani byli Veii, od Sagi słowo Veia, co oznacza rydwan.
13.4. Jeśli w ten sposób utworzone miasto jest małe, nazywa się je Veitula; jeśli duży, nazywa się Ulurdum; a jeśli jest metropolią, nazywa się Cyochola.
14.1. Comerus nauczył ludzi, aby obwarować zamieszkałe miejsca, te, które zostały nazwane jego imieniem.
15.1. Tyras, po założeniu Tyru, zajął wybrzeże wraz z przywódcami kolonii, nad którymi rządził, i zaludnił Trację.
16.1. Arcadius zamieszkał w Arkadii, a Aemathius w Aemathii.
16.2. W czwartym roku Belus Janus poprowadził kilka kolonii do Arabii Felixa; po imieniu i nazwisku nazwał go Noe a inni Janinese.
17.1. Potomkowie Comerusa Gallusa zostali nazwani, od jego nazwiska, Galli lub Galowie.
18.1. W pięćdziesiątym szóstym roku panowania Jupitera Belusa, Cham przybył do Italii w kierunku Comeri.
18.2. Comerus przestał być widziany na ziemi; Cham przejął władzę nad koloniami i zaczął degradować moralność ludzi poprzez swoje nieczystości i zniewagi.
19,1. Janus ustanowił kilka kolonii nad brzegiem rzeki, która przepływa przez Arabię Felix i nazwał ich po sobie, Janineae, przehodząc do Afryki, do królestwa Trytona.
20.1. W tym okresie Jowisza Belusa ogarnęło pragnienie podboju.
20,2. Niedługo przed tym Araxa i jej syn Scytha zajęli cały region leżący na zachód od Armenii i rozciągający się do Sarmacji w Europie.
20.3. Kiedy opuścili Armenię, zostawili tam Sabatius-Sagę z tytułem króla.
21.1. Jowisz Belus dowiedział się, że nie może podbić reszty narodów bez uprzedniego podbicia Sabatiusa, króla Sag, lub zabicia go; w związku z tym zdecydował się potajemnie skalkulować jego zabicie.
21.2. Saturn Armenii, obawiając się, że nie zdoła uciec z niezliczonych pułapek zastawionych przez Jowisza Belusa, uciekł dla bezpieczeństwa i ukrył się wśród sag Kaspijskich.
22.1. Gdy miał zapłacić ostatni dług natury, Jowisz Belus nakazał swemu synowi Ninusowi zniszczyć moc Sabatius-Sagi i doprowadzić wszystkie plemiona do podporządkowania się imperium babilońskiemu, ponieważ to imperium było pierwszym, które zostało ustanowione w świecie.
23.1. Usłyszawszy o rozkazie Belusa, Sabatius ukrył się w Sagach Baktryjskich, dopóki nie pojawi się korzystna okazja do ucieczki lub powrotu na tron.
23.2. Siły, które przygotował przeciwko niemu Jowisz Belus, wypędziły go z królestwa w czasie panowania królowej Semiramis.
24.1. W żadnym odległym okresie Tryton nie opuścił królestwa Libii do swego syna Hammona, który poślubił Reę, siostrę Chama, Saturna Egipcjan.
24.2. Ale nieznana Rei, młoda dziewczyna o imieniu Amalthea stała się przez niego matką Dionizjusza, który swoimi rozkazami wychowywał się w Nysie, mieście w Arabii.
(Nr. 3 - Ninus)
25.1. Nasi historycy są zdania, że Ninus, syn Jowisza Belusa, był trzecim królem Babilonu; panował pięćdziesiąt dwa lata.
26.1. Ninus zebrał wszystkie swoje siły i, korzystając z przygotowań wojskowych swojego ojca Jowisza Belusa, wypowiedział wojnę wszystkim narodom.
26.2. Nie oszczędził nikogo, a szczególnie pragnął zabić Sabatius-Sagę na śmierć, ponieważ był obiektem powszechnego żalu.
26.3. Dlatego też Sabatius pozostawał na wygnaniu i ukrywał się pośród swego ludu podczas całego panowania Ninusa.
27.1. Ninus był pierwszym z naszych babilońskich królów, który rozszerzył granice swego imperium; był także pierwszym, który stawiał posągi w centrum ufortyfikowanego Babilonu, Jowisza Belusa, jego ojca, jego matki Juno i swojej babci Rhea.
28.1. W czwartym roku panowania Ninusa gigant Thuyscon ustanowił prawa Sarmatom, którzy osiedlili się nad brzegiem Renu.
28.2. Jubal zrobił to samo dla Celtiberian i Samothes dla Celtów.
29.1. Z drugiej strony, Cham, Saturn Egipcjan, zniszczył Comeri we Włoszech; asystowali mu w tym zgromadzeni przybysze i imigranci, których przyniósł razem z myślą o stworzeniu kolonii w tym kraju i którzy jako społeczność nazywani byli przez Italijczyków Górskimi Aborygenami.
30,1. W Libii powstał spór między Rheą i Hammonem, w wyniku stosunków, które istniały między nim a Amaltheą.
30,2. Rhea chciała wiedzieć, gdzie jest Dionizjusz, aby go zabić.
30,3. Kłótnia trwała długo.
31.1. W dziesiątym roku panowania Ninusa, Janus przybył z Afryki do Celtów z Hiszpanii; tam założył dwie kolonie, które nazwał Noela i Noegla, te same nazwiska, które już dał żonom Japetusa i Chama.
32.1. W dwudziestym dziewiątym roku Janus wkroczył do Italii i odkrył, że tam również Cham poniżał młodzież bardziej, niż się spodziewał.
33.1. Znosił on cierpliwie swoje cierpienie przez trzy lata; po czym kazał mu opuścić Italię z kilkoma kolonistami, których oddał pod jego dowództwo.
33.2. Następnie podzielił kolonie, które następnie zostały założone w Italii.
33,3. Komeri, którzy stali się zdemoralizowani, zgromadzeni przybysze i imigranci, otrzymali rozkazy, by osiedlić się w górskich regionach za rzeką Janiculum.
33.4. Aby panować nad nimi, dał im swoją córkę Cranę, z tytułem Helerny, to jest Królowej wybranej i podniesioną na tron przez powszechne prawo wyborcze.
33.4. Teraz Janus wysłał swoich dwóch ostatnich dzieci, Cranusa i Crana oraz wszystkich ich potomków do Włoch, kiedy wysłał tu Comerusa.
33,5. Ta rodzina stała się niezliczoną rzeszą ludzi wskutek ich szybkiego wzrostu i nadal znana jest w naszych czasach przez imię Janigenes, czyli potomków Janusa; Janus dał im jednak imię Razenua, świętego ducha prokreacji, przeciwnego niegodziwościom Chama.
33,6. W ten sposób Janus wykazał pragnienie oddzielenia swoich potomków od rdzennych mieszkańców i osadził ich za Janikulum, nad morzem.
33,7. Nazwał swoją córkę Razenua, a jego syn Cranus nazwał Razenuus.
34.1. Cham opuścił Italię.
34.2. Jego siostra Rhea przybyła mu na spotkanie i wyszła za niego; do obojga dołączyli Tytani, a następnie pomaszerowali przeciwko Hammonowi, walczyli z nim i wypędzili go z jego królestwa; a ponadto zmusił go do abdykacji i starości na Krecie.
34,3. Cham panował w Libii, i miał, a przez swoją siostrę Rheę, syna Ozyrysa, któremu nadał nazwisko Jowisz.
35.1. W dwudziestym drugim roku panowania Ninusa, Janus, który założył Janiculum w Thusia (Toskania), podczas pobytu Chama w Italii, postanowił uczynić z niego swoją stałą siedzibę i rozszerzył swoje posiadłości na Arno.
35.2. Po umieszczeniu tam kolonii nazwał je Aryn-Janae, to znaczy uroczyście nazwany lub poświęcony przez Janusa.
35.3. Janus uchwalił prawa i przekazał je ludziom w Vetulonii, gdzie także był naczelnym władcą.
36.1. W czterdziestym trzecim roku panowania Ninusa, Sabatius nabrał przekonania, że nie jest w stanie utrzymać panowania nad swoim królestwem i dlatego pozostawił swojego syna Barzanesa jako króla nad ormiańskimi sagami, podczas gdy on sam uciekł do Pontu, do regionu zamieszkałego przez Sarmatów.
36.2. Mniej więcej w tym samym czasie Dionizjusz, syn Hammona, podniósł broń i wypędził Reę i Chama z królestwa jego ojca.
36.3. Osiris pozostał i był adoptowany.
36.4. Po jego ojcu i mistrzu Olympusie, nazwano go Jowiszem Ammonem i Olimpusem.
36,5. Dano mu królestwo Egiptu.
36,7. W tym samym roku dziewica Pallas, która była jeszcze bardzo młoda, została opuszczona na brzegu jeziora Tritonis.
36,8. Ten sam Dionizjusz, który był nazywany libijskim Jowiszem, adoptował ją jako córkę.
36,9. Ona nauczyła Libijczyków wszystkich szczegółów sztuki militarnej.
37.1. Mniej więcej w tym samym okresie Janus nauczał lud Janigenesów Razenui, filozofii, astronomii, i obrzędów religijnych.
37.2. Poświęcił całe swoje nauczanie pisaniu i skomponował tak zwane Księgi rytualne.
37,3. Razenui przyjęli wszystkie formy kultu i imiona, które zostały nadane świętym rzeczom, które były już powszechnie używane wśród Ormian.
38.1. W czterdziestym dziewiątym roku panowania Ninusa, Iberiusz, syn Jubala, panował nad Celtiberianami, których nazwano imigrantami.
38.2. W pięćdziesiątym pierwszym roku Magus, syn Samotów, panował nad Celtami i zbudował pośród nich kilka miast.
39.1. W ostatnim roku swego panowania, Ninus zwyciężył Barzanesa, króla Armenii.
(Nr 4 - Semiramis)
40,1. Czwartym władcą w Babilonie był Semiramis, która urodził się w Askalonie.
40,2. Panowała czterdzieści dwa lata.
40.3. Przewyższyła wszystkich swoich poprzedników i współczesnych ludzi w blasku swoich dzieł, zwycięstw, triumfów, bogactw i zasięgu jej panowania.
40,4. Z ufortyfikowanego Babilonu stworzyła ogromne miasto, tak że można naprawdę o niej powiedzieć, że nie tyle powiększyła to miasto, ale je założyła.
40,5. Nie ma człowieka, którego można porównać z tą kobietą, tak wiele jest cudownych rzeczy, które zostały napisane i związane z nią; trochę na jej niekorzyść, ale większość wręcz przeciwnie.
41.1. W pierwszym roku panowania Semiramis narodziła się egipska Juno, potomek Rei i Chama; później zwano ją Izydą Wielką, która obdarza owocami i ustanawia prawa, żona Ozyrysa.
42.1. W tym samym roku Sabatius przybył drogą morską do Italii, do Janusa, ojca ludzkości.
42,2. Ten ostatni traktował go z wielką gościnnością, a po upływie kilku lat uczynił go Coritusem i mianował go władcą Aborygenów.
43.1. W szóstym roku panowania Semiramis, Mannus, syn Thuyscona władał nad Sarmatami nd Renem.
43.2. Żona Janusa, Janigenes Razenui Vesta, powierzyła opiekę nad wiecznie płonącym ogniem młodym dziewicom, które poświęciła podczas ceremonii kultu religijnego.
44,1. W dwunastym roku panowania Semiramis, Sabatius rządził Sabą wspólnie z Janusem.
45.1. W siedemnastym roku panowania Semiramis, Sabatius-Saga uczył ludzi rolnictwa i religii.
46.1. W dwudziestym drugim roku panowania Semiramis, Sabatius ustanowił gubernatora Sabusa nad Sabines i Aborygenami.
46.2. On sam nadal mieszkał w pobliżu Janiculum z resztą Curetes i tam umarł.
47.1. W trzydziestym czwartym roku Jubelda, syn Hiberusa, panował nad Celtiberianami, na górze, która nosi jego imię.
(Nr 5 Zameis-Ninias)
48.1. Zameis-Ninias, piąty król Babilonu, panował trzydzieści osiem lat.
48.2. Zrobił niewiele dla chwały imperium; mimo to zdobił świątynie bogów i zwiększył wielkość Chaldejczyków.
49.1. W drugim roku panowania Niniasa, gdy Sabatius nie żył, Janus, który osiągnął już bardzo stary wiek, wyznaczył swojego syna Cranusa na Coritusa; a osiem lat później zmarł w wieku 350 lat.
50,1. Janigenowie nazywali go Vertumnus i przyznawali mu, tak jak powinno, świątynię i boskie honory.
51.1. W tym roku Ozyrys i jego siostra, jeszcze bardzo młodzi, odkryli pszenicę i sztukę uprawy zbóż.
51.2. Ozyrys zaczął wprowadzać ją do Palestyny.
51.3. Po powrocie do Egiptu wymyślił pług i wszystkie inne narzędzia używane w rolnictwie.
51.4. Następnie podróżował tu i tam po świecie, aby nauczać ludzi wszystkich swoich wynalazków i stał się władcą całego świata, z wyjątkiem krajów, które były już poddane władzy babilońskiej.
52.1. W tym samym roku Sarron został królem nad Celtami.
52.2. Mając na celu złagodzenie obyczajów ludzi, którzy dopiero od niedawna gromadzili się na zebraniach społeczności, ustanowił system nauczania publicznego.
52.3. Inghaevon panował nad Thuysconami.
(Nr 6 - Arius)
53.1. Arius, szósty król Babilonu, rządził przez trzydzieści lat i poddał całą Bactrię i jej mieszkańców jego rządom.
53.2. Niedługo przed śmiercią Niniasa, Cham, który był wypędzany z niemal każdego zakątka świata, dotarł do kraju Bactrians, a dzięki jego wielkiemu zaangażawaniu w magię, zdobył ich w takim stopniu , że udało mu się rządzić nimi z najwyższym poważaniem.
53,3. Cham, po zebraniu dużej armii w Baktrii, najechał na Asyrię.
53,4. Ninus walczył z nim, a po zwycięstwie odciął mu głowę.
53,5. Nie minęło wiele czasu, zanim umarł.
53,6. Po jego śmierci Arius zebrał swoje wojska i podbił Bactrian oraz wszystkie kaspijskie plemiona.
54.1. Cranus-Janigen, który stracił swoją siostrę, świętował jej pogrzeb wielce okazale, w towarzystwie Razenui i wszystkich Aborygenów.
54,2. W gaju niedaleko Janiculum wyznaczył regularny system kultu ku jej pamięci i coroczny festiwal. Kiedy się zestarzał, wyznaczył swojego syna, Auruna, na Coritusa.
55.3. W dwudziestym roku panowania Ariusza Brygus był królem Celtiuberyjczyków.
55.4. Założył wiele miast w tych regionach i nadał im swoje imię, dodając każdemu miastu imię wodza, któremu też powierzono opiekę nad miastem.
56.1. Starożytny Hyarbas rządził w Libii; był wojownikiem, budzącym grozę bronią, siał postrach ze względu na swoje wojska Paladuańskie.
57.1. W dwudziestym czwartym roku panowania Ariusza, Aurunus, syn Cranusa, panował nad Janigenami; w trzydziestym roku Dryas, wyuczony i roztropny człowiek, panował nad Celtami.
(Nr 7 - Aralius)
58.1. Siódmym władcą Asyryjczyków był Aralius, który rządził przez czterdzieści lat.
58,2. Człowiek ten był wybitnie pomysłowy w dziedzinie szkolenia wojskowego, był pierwszym, który pomnożył parady, kamienie szlachetne i kobiecą biżuterię.
58,3. Wśród Libijczyków, Hyarbas, walcząc z Paladuanami, nie dorównywał im.
58,4. Uciekając się więc do łapówek, ułożył się z nimi co do dzielenia władzy.
59.1. Wśród Tuysconów panował Herminon, człowiek wściekły w walce, a pośród Celtów, Bardus, który był wśród nich znany z komponowania piosenek i melodii.
60,1. W dziesiatym roku panowania Araliusa ormiański Janigenes Griphonii przybył do Aurunus Janigenus wraz z ich koloniami.
60,2. Przyjął ich gościnnie i wyznaczył im miejsce zamieszkania u Janigenes Razenui.
60.3. W tym samym czasie Auson został przyjęty przez Aurunusa wraz ze swoją flotą w następnym ósmym roku i zostały mu przydzielone przez niego miejsca do zamieszkania we wschodniej części Italii.
61.1. Ten sam Aurunus poświęcił Cranusowi gaj w Vetulonii i zaliczał go do Isi, czyli bogów.
61.2. Poświęcił także świątynię i posąg Janusowi Vertumnusowi niedaleko miasta i założył świątynię boga Razenuusa w Vetulonii.
62.1. W jego ostatnich latach panowania Araliusa, Aurunus ustanowił swego syna Malota Tages Coritusem, w trzydziestym piątym roku Araliusa zmarł, a Malot Tages zastąpił go.
63.1. W ciągu ostatniego roku panowania Araliusa, Faeton przybył z flotą do Malot Tages Janigenus Razenuus wraz ze swoimi synami.
63.2. Szukając wszędzie terenów, na wschodzie zajmowane były przez Ausonii, górzyste regiony pod kontrolą Galliego i Aborygenów, a nisko położone tereny zamieszkane były przez Razenui Janigenes. Otrzymał ziemię w zachodniej strefie i wziął w posiadanie góry i cały Eridanus aż do sąsiedniego regionu wraz z jego potomstwem, nadając imiona w tych miejscach.
64.1. W tym czasie były w Italii pożary przez wiele dni w trzech regionach, wokół Istrianów, Cymeńczyków i Wezuwiów, a te regiony zostały nazwane przez Janigeni Palensana, czyli Region spalony.
(Nr 8 - Baleus)
65.1. Ósmym królem Babilonu był Baleus, nazywany Xerses, panował trzydzieści lat.
65.2. Nazwali go Xerses, czyli Victor i Conqueror, ponieważ zdominował dwukrotnie wiekszą liczbę narodów, niż Aralius.
65,3. Był bowiem zaciekły w konfliktach zbrojnych i zwycięski; rozprzestrzenił obszar swego panowania aż do regionów graniczących z Indiami.
66.1. W czasach tego Baleusa Xersesa, Tagus zwany Orma, rządził wśród Celtów, a od niego jego ojczyzna była nazywana Taga.
66.2. Marsus panował wśród Tuysconów, a Faeton zostawił swojego syna Lygura wśród Lygur i powrócił do Etiopii, podczas gdy Maloth Tages pomnożył święte obrzędy przekazane przez Janusa, wraz z nadzorem nad ofiarami.
(Nr 9 - Armatritis)
67.1. Dziewiąty król Babilonu Armatritis rządził przez trzydzieści osiem lat.
67,2. Zwracając się bardziej ku luksusowi i przyjemności, wymyślił rzeczy, które skłaniają do pożądania, a te, które zostały już wymyślone, rozmnożył jeszcze bardziej.
67,3. W jego czasach Longho panował wśród Celtów, a Betus wśród Celtiberi, od którego królestwo otrzymało swoją nazwę.
67.4. Wśród Janigenów Sicanus, syn Maloth Tages, po którym region Vetulonia uzyskał swoją nazwę.
68.1. W dwudziestym roku panowania Armatritisa, Lygur wysłał Cydnusa i Eridanusa wraz z koloniami, wraz z ich braćmi i potomkami: i zajęli regiony w Italii sięgające Isteru.
69.1. Sikariusz ubóstwiał Aretię i nazwał ją w językiem janigińskim Horchia.
70,1. Ozyrys zabił wielkiego Likurga w Tracji.
71.1. W trzydziestym drugim roku panowania Armatritisa Deabus został tyranem nad Celtiberi.
71.2. Zdobył ten tytuł dzięki wydobywaniu złota i cennych rzeczy, które jako pierwszy odkrył i pozyskał, wprowadzając kolonie do służby.
71.3. A po dwóch latach Bardus Junior zaczął rządzić pośród Celtów.
(Nr 10 - Belochus)
72.1. Belochus stał się dziesiątym królem Asyryjczyków, panującym przez trzydzieści pięć lat.
72.2. Wziął cognomen (?) z Belus, ponieważ chciał wykonywać zwierzchność jako szef kapłanów Belus Iovis, a jego umysł był głównie zajęty auspicjami (?) i wróżbami.
72.3. Pośród Tuysconów króelm został Gambrivius, który był człowiekiem porywczego ducha.
73.1. Pośród Emathii zaczął rządzić Macedon, syn Ozyrysa, a region zachował swoją nazwę od niego aż do dnia dzisiejszego. Podczas gdy Ozyrys podbił gigantów wokół tego królestwa, tak odtad zaczęli ćwiczyć się w tyranii.
74.1. W dwudziestym dziewiątym roku panowania Belochusa, Lomnimi rozkwitli wśród Celtiberi i zbudowali wspaniałe miasto, nazwane imieniem Lomnimia.
75.1. W następnym roku Italijczycy byli uciskani przez tyranów gigantów z trzech Palensanów i wezwali Ozyrysa na pomoc, skąd przybył z koloniami do źródeł rzeki Ister.
75.1. Ozyrys przejął kontrolę nad całością Italii i trzymał ją przez dziesięć lat, nadając jej własne imię jako znak zwycięstwa: i doprowadził gigantów do poddaństwa, pozostawił wielkiego Lestrigiona jako króla Janigenów, będąc jego wnukiem po swoim syn Neptunie.
76.1. W trzydziestym trzecim roku panowania Belochusa, król Lucus zaczął panować wśród Celtów.
76.2. W ostatnich latach panowania Belochusa morze zalało Attykę.
(Nr 11 - Baleus)
77.1. Jedenastym królem Babilończyków był Baleus, panujący przez pięćdziesiąt dwa lata.
77.2. Po Semiramis jego sława przyćmiewa resztę.
77.3. Panował chwalebnie nad ziemią po tej stronie Indii.
77.4. Wiele książek o jego czynach zostało zredagowanych przez naszych pisarzy.
77,5. W dziesiątym roku jego panowania Porcus wypełnił wyspę Cados Sene koloniami z Vetulonia, pozostawiając część Lygurom ich potomności.
78,1. W czasach tego Baleusa Hindusi zdobyli niepodległość swoich terytoriów od Babilończyków.
78,2. Ozyrys powrócił do Egiptu i wpisał swoje imię na kolumnę, która do dziś jest pamiątką jego wyprawy przez cały świat.
79.1. Wśród Tuysconów panował Suaevus, a wśród Celtów Celtes. Ich najwyższe góry, które dzielą Celtów od Celtiberi, zostały nazwane przez niego po pożarze lasów.
80,1. Egipski Tyfon, w sojuszu ze wszystkimi gigantami świata, zabił jego brata Ozyrysa Iovisa Iustusa Aegiptiusa, a on sam przejął rządy nad Egiptem jako tyran.
80,2. Busiris zrobił to samo w Fenicji, inny Tyfon w Frygii, Anteus w Libii, Celtiberia Lomnini, w Italii Lestrigon i nad całym morzem Milinus Krety.
81.1. Herkules, syn Ozyrysa, który nazywał się Libijczyk, wraz z Izydą w Egipcie przyjął Tyfona, w Fenicji Busiris, innego Tyfona w Frygii, Milinusa na Krecie, Anteusa w Libii, Lomnini w Celtiberii, po czym Hispalus został zastąpiony królem , a następnie powrócił, aby poradzić sobie z tyranami Italii.
81.2. Gdy przechodził przez Celtów w drodze do Włoch, spłodził Galathea, który królował za pozwoleniem rodziców.
82.1 W Italii prowadził wojnę przez dziesięć lat i wypędził Lestrigonów, a potem panował wśród nich spokojnie przez dwadzieścia lat.
82.2. Założył także wiele miast dla nich, noszących jego imię i jego nazwisko, Musarna, jak Gedroia i Carnania, i uczynił miejsca cierpiącymi z powodu powodzi, powtórnie nadającymi się do zamieszkania.
82.3. I tak, w czterdziestym pierwszym roku panowania Baleusa, rozpoczął wojnę w Italii przeciwko gigantom i zniszczył ich w dwa lata przed swoją śmiercią.
82.4. Tak więc Herkules przybył do Italii z Hispali, wziął Lestrigonów i wszystkich tyranów, założył Arni, Lybarni i Musarni nazwane od jego imienia, panował przez trzydzieści lat i pozostawił Assusa jako należycie wyznaczonego króla.
(Nr 12 - Altades)
83.1. Altades był dwunastym królem Babilonu, rządził przez trzydzieści dwa lata.
83.2. Poświęcił znaczną część swojego czasu na luksus, uważając go za zmarnowany, jeśli spędza się go w pracy. Życie jest nieustanną nędzą, jeśli przesadza się w pracy, nie korzyści ludzi i dla całej ludzkości, ale dla ich ruiny i niewoli. (?)
83.3. Dlatego tak rozkazał swemu życiu, że powinien produkować bogactwo i przepych i że wszystkie jego dni na ziemi, smutek i nędza, powinny być mu obce, skłaniać się ku większym osiągnięciom. (?)
84.1. W czasie tych Altades Herkules przywołał syna Thuscusa, którego spłodził z Araxą z regionu Tanais.
84.2. Galathes, po których Samothei nazywali się Galli, panował w swojej epoce wśród Celtów, a Vandalus wśród Tuysconów.
85.1. Herkules uczynił swego syna, według zwyczaju, Coritusem nad Janigenami.
85.2. Zostawił mu króla nad nimi, i w skrajnie podeszłym wieku powrócił do Celtiberi, w trzydziestym dziewiątym roku panowania Altadesa. Panował tam i tam umarł.
85,3. Celtiberi nagrodził go świątynią w Gades oraz grobowcem i boskim honorem, i poświęcił wiele miast w jego imieniu jako uznanie dla jego osiągnięć - jak na przykład Libysosona, Libysoca, Libunca i Libora.
86.1. Thuscus wysłał młodych Galathów (którzy zostali wysłani do Herkulesa) na Sycylię z koloniami.
86.2. Ten sam Socus po raz pierwszy nauczył Palatów milicji, a Razenui Janigenes w ustawach zasadniczych.
(Nr 13 - Mamitus)
87.1. Trzynasty król Babilonii, Mamitus rządził trzydzieści lat.
87.2. W przeciwieństwie do poprzednika, wyszkolił żołnierzy i zapoznał ich z pracą, pozwalając na luksusy tylko w ustalonych odstępach czasu, przez co celował w walce zbrojnej.
87,3. Stał się potężnym wobec Syryjczyków i Egipcjan.
87.4. W dwudziestym drugim roku Alteus, syn Tymhela, panował wśród Janigenów, a na drugi rok przed tym Hesperusem, bratem Kitym, pośród Celtiberi, i dalej Narbon wśród Celtów i Teutanów wśród Tuysconów.(?)
(Nr 14 - Mancaleus)
88.1. Czternastym królem, który miał władzę nad Babilończykami był Mancaleus, rządzący przez trzydzieści lat.
88.2. W swoim pierwszym roku Kytim panował wśród Celtiberi, wypędziwszy swego brata Hesperusa do Italii.
89.1. W dwunastym roku panowania Mancaleusa, Kitym rządził wśród Janigenes, pozostawiając jako król nad Celtiberi, jego synem Sicorus.
89.2. W epoce tego samego Mancaleusza, Hercules Alemannus rządził wśród Tuysconów i Lugdus wśród Celtów, a różne dzielnice i ludzie otrzymywali od niego swoje imiona.
90,1. Italijczycy nazwali Kytim Italusem Atalą w ich własnym języku, ze względu na jego zdolności umysłowe.
90,2. Dał swojej córce Elektrze żonę Cambo Blasconowi, szefowi Janigenów.
90,3. Na jego ślub Italus wysłał kolonie w Alpach przylegających do Italii i wyświecił swoją córkę Romę jako księżną panujaca nad Aborygenami.
90,4. Italus Kytim uczynił także swojego syna Morgesa Coritusem.
(Nr 15 - Sferus)
91.1. Piętnastym królem, który miał władzę nad Asyryjczykami, był Sferus, który rządził przez dwadzieścia lat, człowiek, którego czyny i mądrość wszyscy ludzie świętują.
91,2. W swoim czasie Morges, syn Italusa, uczynił swego krewnego Camboblascon Coritusem, a Itus pozostał Coritusem do niedawna.
91.3. Wśród Celtiberi królował Sicanus, syn Sicorusa, a po śmierci Sferusa był pod Mamelusem.
(Nr 16 - Mamelus)
92.1. Szesnastym królem, który miał władzę nad Babilończykami, był Mamelus, który rządził przez trzydzieści lat.
92.2. W ósmym roku życia Romanesos, syn Romów, stał się pierwszym podkrólem(?) górskich Aborygenów, a Sikari panował wśród Celtiberów.
93.1. Wśród Celtów panował Beligiusz, od którego Belgowie otrzymali swoje imię, a wśród Janigenów ostatecznie Iasius został uczyniony Coritusem przez swojego ojca.
94,1. Iasius został ustanowiony Coritus, a w następnym roku dwóch królów zaczęło rządzić w tym samym czasie, to znaczy Cecrops Priscus, pierwszy król Ateńczyków i Iasius Janigena wśród Celtów.
95.1. Io Egipcjanin był obecny na ślubie Iasiusa.
95.2. Żyła samotnie wśród kobiet o jeden wiek więcej niż Dodoneus i błąkała się po całym świecie, po zabójstwie jej męża.
(Nr 17 - Sparetus)
96,1. Siedemnastym królem Babilończyków był Sparetus, rządził przez czterdzieści lat.
96,2. Pod nim zaczęły się wydarzać cudowne wydarzenia na świecie.
96,3. Wówczas trzęsienie ziemi przeraziło Babilończyków.
96,4. Ateńczycy ustanowili swoje królestwo w czwartym roku jego panowania.
96,5. W tym samym roku Iasius Janigene przejął władzę nad Italią, a chwilę później Siceleus nad Celtiberi.
97.1. Za czasów Sparetusa wielcy egipscy królowie Orus, Acencheres, Acoris, zakończyli swoje panowania, a Chencres rozpoczął. Myślał o magicznych sztukach i z Hebrajczycy i zostali przez niego przejęci. (?)
97,2. W trzydziestym trzecim i trzydziestym czwartym roku panowania Sparetusa nastąpiła powódź w Tesalii, nie tylko w wyniku burz, ale z powodu blokady spowodowanej zawaleniem się gór i rzek wypełnionych nisko położonymi ziemiami oraz trzęsieniem ziemi, które nastąpiło, po tym, jak skalista struktura gór została rozdzielona, a woda odwrócona w kanałach.
97,3. A w innych częściach po trzęsieniu ziemi nastąpił pożar, tam gdzie panował królem Faeton.
97.4. A nasz król podbił Fenicjan i Syryjczyków.
97,5. Ale przed tym wszystkim w dwudziestym roku jego panowania Io wrócił do Egiptu z Italii.
97,6. I pierwsza walka powstała dla władzy królewskiej między Dardanusem i Jazysem.
97,7. Aborygeni stanęli po stronie Dardanusa, Janigenes i Sicels oraz Siceleus po stronie Iasiusa.
(Nr 18 - Ascatades)
98,1. Osiemnastym królem, który sprawował władzę nad Babilończykami, był Askatades.
98,2. Rządził czterdzieści jeden lat i całkowicie opanował całą Syrię.
98,3. W trzynastym roku jego panowania odkryto, że Grecy hodują winorośl.
98,4. W tym samym roku Dardanus zabił Iasiusa podstępem i uciekając do Samotraki przebwał tam przez dłuższy czas.
99.1. Iasiusa zastąpił jego syn Coribantus.
100,1. W ósmym roku panowania Ascatadesa Cancres, pokonany przez magię Hebrajczyków, zginął w morzu, a on został zastąpiony przez Egipcjan przez Acherresa, wśród Celtiberi Lusus doszedł do władzy, pośród Celtów Allobrox i pośród Włochów Romanessus syn Romów, poświęcił pierwszego Saturna, obecnie zakończył swoje życie, a jego następcą został jego syn Picus Priscus.
101,1. W ostatnim roku panowania Askatadesa, Ato obdarzyło część terytorium Maeonian na Dardanusie i w ten sposób zaczęło się królestwo Troi.
101,2. Jakiekolwiek prawa Dardanus miał w królestwie Italii, zrezygnował z nich Turrenus, syn Ato.
102,1. Turrhenus popłynął do Italii Janigenow i został przyjęty z radością przez Cybele i Coribantusa, i otrzymał status polityczny pośród Razenui.
103.1. Ten sam Turrhen wydobywał ze swoich skarbów i robił prezenty dla wielu maeńskich ozdób.
103,2. Coribantus i Cybele, ozdobieni Dynastyczną potęgą nad dwunastoma książętami z dwunastu plemion Janigenes, przekazali się do Phrygii.
104.1. Dalej także pod Ascatades panował wśród Egipcjan Cherres i Armeus, któremu podano cognomen Danaus i Ramzes, z cognomen Aegyptus.
105,1. W ten sposób władcy i historia pierwotnych królestw są przedstawione w naszych tradycjach, od Janusa z czasów Pierwszego Potopu aż do założenia królestwa Dardanii, i są tu zapisane przez nas w serii krótkich notatek.
-------------------------------------------------------------------------------
Autorzy strony, z której ściągnąłem tekst po angielsku, piszą, że w oryginalnym tekście Księgi Drugiej są tablice genealogiczne. Tablice te są na wspomnianej stronie, lecz nie ma ich w tekście łacińskim. (to jeszcze postaram się wyjaśnić)
Dla nas, Polaków, istotna jest postać Istera, który (według przypisów autorów angielskiego tłumaczenia) w Biblii nosi imię Joktan (Ictan stąd Ister, Istri)
Synem Istera (Joktana) jest Sarmat, (w Biblii greckiej, Septuagincie: "Sarmoth")
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin