Piotr_
Gość
|
Wysłany: Pon 22:06, 04 Gru 2017 Temat postu: Temat: Historia (rozdz.4) - Etap czeski. |
|
|
Temat: Historia (rozdz.4) - Etap czeski.
Lech, Czech i Rus wyruszają z ziemi panońskiej. Jan Długosz pisał, że wyruszyli i posunęli się do sąsiednich krain ku zachodowi; wiedzieli bowiem, że wschodnie strony innymi narodami były już licznie zapełnione.
Kronika Czeska podaje: Ruszywszy więc Morawcy, Bohemowie, Polacy i Ruteni,
zatrzymali się w ziemi Morawskiej, gdzie zbudowali pierwsze miasto, zwane w Morawie Przerowa, a po łacinie Priora. Leży dwie mile od Ołomuńca.
Osadzili tam lud, Morawcami zwany, pochodzący od rzeki Murawy.
Zajętą ziemię i rzekę nazwali Murawą, teraz przez skażenie słowa nazywają ich Morawianami.
Jan Długosz pisze, że w pochodzie przez okolice, w dorzeczach Murawy,
Ohry, Łaby i Wełtawy, młodszy z braci, Czech, wyprosił sobię tę ziemie od starszego Lecha, z powodu żyzności gruntów. Wszystkich innych ziem się wyrzekł.
Czech założył dwie stolice, jedną nad brzegiem Wełtawy - Pragę,
drugą nad Morawy potokiem, i tę kazał nazwać Wielegradom.
Kronika Czeska pisze, że Czech weszdł do ziemi czeskiej z braćmi Lechem i Rusem,
zostawiwszy Murawców w ziemi Morawskiej nowo odkrytej, i pod górą zwaną pospolicie Grzyb (po łacinie fungus), między rzekami Odrą i Maltabą (Moldawą) pierwszą założyli osadę, i pierwsze postawili chaty.
Na ziemi czeskiej znajduje się do dziś Kamień Lecha, czyli trzymetrowej wysokości skała na wzgórzu Stará Kouřim, około 700 m na wschód od centrum miasta Kouřim w Czechach. Kouřim leży na wschód od Pragi.
Nazwa kamienia pochodzi z XIX wieku i odnosi się do księcia Lecha, ojca państwa polskiego, brata Czecha i Rusa, który jakoby w tym miejscu obozował z drużyną.
Opisał to kronikarz Václav Hájek.
Aby jego brat, Czech, wiedział, gdzie Lech obozuje, umówili się, że rozpalony zostanie tu wielki ogień, który będzie widoczny z miejsca gdzie obozował Czech - na górze Říp. Od dymu, jaki unosił się powstała nazwa miasta Kouřim (kurzyć się).
Góra Říp leży na północ od Pragi. Legenda, którą zapisał na początku XII wieku kronikarz Kosmas, uznaje właśnie górę Říp i jej okolice za miejsce, gdzie po raz pierwszy mieli się osiedlić pierwsi Słowianie z praojcem Czechem, na którego cześć nazwano całą ziemię.
Potem Kronika Czeska pisze, że Bohemia (tak na początku nazwano krainę czeską)
była zbyt małym krajem była, żeby pomiecić cały lud, dlatego Polacy i Ruteni (tak kronika nazywa ród Rusa) odłączyli, się od Bohemów (czyli Czechów ) przy górze Osseta.
|
|