Piotr_
Gość
|
Wysłany: Czw 17:48, 07 Gru 2017 Temat postu: Historia (rozdz.12) - Początki Kościoła w Polsce |
|
|
Historia (rozdz.12) - Początki Kościoła w Polsce
(streszczenie:)
Po chrzcie i ślubie Mieszka, kruszono bałwany i posągi bogów fałszywych. Pamiątka tego kruszenia i topienia fałszywych bogów i bogiń utrzymuje się po dziś dzień w niektórych wsiach Polskich, gdzie w Niedzielę czwartą postu (Laetare) zatykają na długich żerdziach wizerunki Dziewanny i Marzanny, a potem rzucają i topią je w bagnach
W Rok Pańskim 966 Mieczysław założył dwa arcybiskupstwa i siedem katedr.
Jan Długosz szczegółowo opisuje początki Kościoła w Polsce:
(streszczenie:)
Najpierwej w Gnieźnie i Krakowie założono dwie arcykatedry:
Gnieźnieńską, pod wezwaniem i ku czci Najwyższego Boga i Rodzicy jego Maryi Panny, z której wypłynęło źródło powszechnej łaski i zbawienia.
Krakowską zaś, na usilne prośby małżonki swojej księżny Dąbrówki, pod wezwaniem Ś. Wacława, nowego w owym czasie Męczennika, którego taż księżna Dąbrówka rodzoną była siostrzenicą.
A chociaż ten w narodzie Słowiańskim pierwszy zajaśniał świętością chwały i męczeństwem, chciał jednak Mieczysław, aby Gnieźnieńska stolica miała pierwszeństwo i utrzymała zaszczyt celniejszy, a Krakowska iżby po niej była drugą.
Dla powagi tych stolic arcybiskupich założył siedm innych biskupstw:
Poznańskie,
Smogorzewskie (potem Wrocławskiem),
Kruszwickie (potem Włocławskie),
Płockie,
Chełmskie,
Lubuskie
Kamieńskie;
Wszystkie poddał pod arcybiskupstwo Gnieźnieńskie i Krakowskie.
Kościół Smogorzowski ku czci Ś. Jana Chrzciciela;
Poznański, ku czci Świętym Piotrowi i Pawłowi;
Kruszwicki czyli Włocławski - Najświętszej Maryi Pannie;
Płocki - Zygmuntowi Świetemu, królowi i Męczennikowi;
Chełmski chwale Krzyża Świetego;
Kamieński Ś. Janowi Chrzcicielowi;
Lubuski Ś. Janowi Ewangeliście;
Idzi biskup Tuskulański, kardynał, wysłany do Polski od papieża Jana XIII, potwierdził wszystkie biskupstwa Polskie, jako to: obie arcykatedry, Gnieźnieńską i Krakowską, tudzież katedry biskupie Poznańską, Wrocławską, Włocławską, Płocka, Chełmską, Lubuską i Kamiońską, i każdej diecezji granice nadał i oznaczył.
W Roku Pańskim 967 Mieczysław wszystkie kościoły przez siebie założone wybudował z murów mocnych, acz niskich i ciasnych, według ówczesnego sposobu i zwyczaju.
Potem za sprawą Adelaidy, siostry Mieszka I ochrzczone zostały Węgry. Węgierski książe Gejze chcąc poślubić Adelaidę, przyjął najpierw chrzest. Stało się tak za namową Mieszka.
(źródło: Roczniki, Jan Długosz)
|
|